понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne ogrodzenie inaczej mówiąc wprost żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Żywopłoty najczęściej pełnia role ogrodzenia, choć nierzadko służą także za dekoracje. W większości wypadków takie sztachety z Winylu sadzi się w nasłonecznionych położeniach, w których w mgnieniu oka wzrastają i silnie się zagęszczają. Dużo szyku maja także takie żywe ogrodzenia, które prowadza poprzez osłonięte zaułki ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z prześwitująca tu i ówdzie plątanina witek lub kwiatami tworzą zajmujące wzrok obrazy, a orzeźwiająca wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , sprawia iż nawet mały spacer w pobliżu takiego parkanu wycisza a także rozluźnia.


Projektując plot z żywopłotu, powinno się wziąć pod uwagę funkcje takiego parkanu, warunki które są w skwerze, oraz nasze preferencje a także czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju samodzielnie rosną, często również bujnie rozkwitają, niemniej jednak chcą również dużo miejsca. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane żywe sztacheta z PCV z Tych mogą być niezmiernie cienkie, jednakże należny je cyklicznie skracać oraz raczej nie kwitną. Nie bez znaczenia są tez koszty zakupu roślin na plot.Jest zatem nad czym się myśleć, ponieważ takie plot konstruuje się na lata, czasami nawet na pokolenia.


Zazwyczaj wystarczający jest żywy plot o wielkości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr pospolity, niezmiernie modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on dużo zalet:
•jest mało wymagający,
•dobrze znosi susze,
•ekspresowo wzrasta,
•cyklicznie podcinany ślicznie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeśli je zgubi, to i tak gąszcz jego witek stanowi nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr można zastąpić irga połyskująca - jesienią świetnie się przebarwia na rozmaite kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić również żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. gatunki o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się praktycznymi roślinami zalecamy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją formować tylko od strony widocznej, oraz cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Bardzo wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztachety z Winylu stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki oraz ulice. Aby wykonać taki parkan rośliny zasadzamy dookoła krawędzi posesji. Jeśli mamy pod dostatkiem miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji daje orzechy. Jeśli chcemy by nasze żywe ogrodzenie było nadzwyczaj wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze jak rośliny nas przewyższą, ich obcinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий