пятница, 22 апреля 2016 г.

Nic mocno nie zaznaczy krawędzi trawnika lub kwietnika jak niskie żywe ogrodzenie.

Niesłychanie duże, bowiem aż dwumetrowe plot stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby przesłania sąsiadujące budynki a także ulice. Żeby stworzyć taki plot rośliny zasadzamy wokół krawędzi posiadłości. O ile mamy dużo miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Gdy wolimy aby nasze żywe ogrodzenie było nadzwyczaj strzeliste a jednocześnie wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego ewentualnie klonu polnego. Należy pamiętać także, że jak rośliny nas przewyższa, ich redukowanie będzie trudne.

Nic dobrze nie uwydatni projektu trawy albo kwiatów jak małe żywe ogrodzenie.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawnik, jak i rośliny kwiatowe często nie mogą satysfakcjonująco rosnąc w przydzielonych grządkach, niewysokie drzewa potrafią utrzymać naturalne bogactwo w wyznaczonym miejscu ewentualnie osłonią gołe placki ziemi. Poprawnie ukształtowany niewielki żywopłot już sam zresztą robi za ozdobę ogrodu. Na zielone ogrodzenia Poznań nadaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Wiosna tylko ogrodzenia Poznań kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, których się już nie przycina), nie tak obficie jak na słońcu, lecz przecież w mrocznych kącikach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią natomiast ozdabiają je zgrabne jabłuszka, które można wykorzystać na przetwory.

Niskie względnie wysokie roślinne ogrodzenia można pozyskać z roślin szpilkowych.

Na nieszczęście, krzewy z tej klasy mogą być o wiele bardziej kosztowne aniżeli drzewa liściaste. Z nich najlepiej toleruje brak słońca cis zwyczajny. Na ogól szeroko się rozrasta a także trzeba go redukować, tymczasem jego kategorię Cis można zostawić sam jeden.Będzie w mgnieniu oka wschodził a oszczędzi kolumnowy zarys.

Jeśliby wasz kącik jest bardzo ciemny, powinno się aby zielony plot rozświetlić kolorowymi plamami. Niektóre z cienioznośnych wariantów maja formy o jasnych czy tez pstrych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr zwykły Aureum a dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne barwy są najbardziej ewidentne w słońcu, przecież nawet w chłodzie liście zostają całkiem jasne, prawie oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий