среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek kamienie sztachety te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż niekiedy mało wprawnym okiem trudno je rozróżnić.

Wprawdzie głazy ogrodzenie te są z różnych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało biegłym okiem z trudem je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, prostej obróbce a także względnie niskiej cenie. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najłatwiej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka lub od razu ociosuje, umieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przesyła do miejsca budowy balustrady PCV na ogrodzenie i furtkę ze sztachet. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scalony spoiwem piasek, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc bazy zlepiających występują tam także różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się odcień kamieni na sztachety plastykowe na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa, przybierają one wtenczas wielorakie pigmenty czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak olbrzymich złóż wycina się najogromniejsze bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy można również ciąć na sześciany o symetrycznych kształtach, użytkowane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Można też je dzielić przy pomocy specjalistycznych klinów i dłut na małe, nieregularnych kształtów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztacheta plastikowe używa się również wapienie - skały osadowe, powstałe spośród nazbieranych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż i ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, lecz też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować rekomendowane na balustrady PVC na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania w środku budynku, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie matowieją. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przydają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu parku oraz naszych upodobań forma kamiennych tafel może być rozmaity – od łamanych, niesymetrycznych, aż po pionowo przyciętych prostokątów czy też kwadratów. Murki i sztachety Winylowe na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa unosi się z kamieni różnorakiego konturu, zestawionych na kamiennym lub betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje spośród odłamków o nietypowych obrysach, trzeba je właściwie łączyć tzn. tak, żeby forma każdego kolejnego scalał się z uprzednim. Ażeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe dziury w środku można dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur ekspresowo niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Łatwo przerastają także mchem a także wodorostami. Można to powstrzymać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań względnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać kurzu z nawierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Sprofilowane firmy pucują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego szorowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak chcemy, by głazy na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий